healthy living

healthy living

poniedziałek, 1 września 2014

Śniadanie - najważniejszy posiłek dnia, ale dlaczego?

Dzisiaj pierwsza część obiecanych postów o posiłkach. Zaczynamy od śniadanka ! 


 Wielu z nas, a można chyba powiedzieć, że chyba każdy słyszał o tym, iż to właśnie śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Jednak chyba nie każdy zdaje sobie sprawę dlaczego. Dzisiaj postaram się to wyjaśnić i uzasadnić, chociaż troszke. Mam nadzieję, że moje argumenty przekonają osoby, które nie jedzą śniadań do nich, a tych, którzy jedzą utwierdzą w tym prawidłowym przyzwyczajeniu. A teraz dość wstępów, przejdźmy do konkretów :)
Śniadanie to podstawa - daje nam energię na cały poranek. Powinniśmy je spożywać do 30 minut po przebudzeniu, ponieważ nasz organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych i dostawy "paliwa" po długiej, nocnej przerwie.  W tym posiłku musimy dostarczyć węglowodanów złożonych (np.płatki owsiane, ciemne pieczywo, kasza jaglana), białka (np. mleko i jego przetwory,jaja) tłuszczów (np. nasiona, orzechy). Unikajmy węglowodanów prostych, o wysokim indeksie glikemicznym (m.in. Produktów z białej (wysoko przetworzonej maki, słodyczy, słodkich napoi, itd.),które szybko podnoszą poziom cukru we krwi, co może spowodować napady głodu. W ten sposób damy sobie odpowiedni zastrzyk energii, który jest niezbędny, aby dobrze rozpocząć dzień. W śniadaniu powinno być zawarte ok. 25-30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.  Jeśli nie spożyjemy śniadania będziemy zmęczeni; nasz organizm nie będzie miał z czego czerpać energii. Nie jedzenie śniadań powoduje także spowolnienie metabolizmu. 

Powinnismy spożywać pokarmy, które powoli uwalniają węglowodany - energię.  W ten sposób utrzymamy stały poziom glukozy we krwi. 
Pamiętajmy również o tym, ze nasz mózg najlepiej "pracuje" właśnie od rana. Jest to bardzo ważne dla uczniów czy osób pracujących właśnie umysłowo. 






Warto również zacząć dzień od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny, która : oczyszcza jelita, poprawia odporność, a także dostarcza witamin i mikroelementów, jest bogatym źródłem polifenoli i potasu, oczyszcza skórę,  może również pomóc w przypadku zgagi, nudności, zaparć, pomaga oczyścić z toksyn wątrobę i pobudzić ją do produkcji niezbędnych do trawienia kwasów, odświeża oddech, odkwasza organizm,  ponieważ jest zasadotwórcza


Powinno się ją pić na czczo. Ja dopiero zaczynam picie tego napoju, jestem ciekawa czy będą jakieś efekty. Niestety muszę się przyznać, że nie zawszo wychodzi mi to na czczo i 20 min przed posiłkiem, czasem jest to zamiast herbatki do posiłku.   

Każdy dzien zaczynam również od ok. 2 łyżek zmielonego siemienia lnianego zalanego gorąca woda. 

Zalety siemienia : osłaniają i regenerują błonę układu pokarmowego, zawiera bardzo dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, wit. E, cynk.


Oto kilka przykładowych, pełnowartościowych śniadań:



Jajecznica z warzywami i chlebem pełnoziarnistym





Chleb pełnoziarnisty z masłem orzechowym(najlepiej domowej roboty ) i bananem
Owsianka na mleku/ wodzie z owocami

Domowa (!) granola z jogurtem naturalnym i owocami 
Kanapki z chelba pełnoziarnistego z twarożkiem i warzywami





Kasza jaglana z owocami




2 komentarze:

  1. Konkretny zbiór informacji :)
    Nominuję Cię do versatile blogger award- jeśli chciałabyś wziąć udział to zapraszam do siebie:
    http://www.3stepstohealth.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. oczywiście, że bym chciała : )

    OdpowiedzUsuń